Virtuální realita

Vědci z Plzně zkoumali v Africe zaniklá města, 3D modely umožní jejich návštěvu i online

Vědci z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) tvoří unikátní počítačové 3D modely již zaniklých měst. Potřebná data získal mezinárodní tým odborníků při nedávném terénním výzkumu v Keni. Počítačové 3D modely tak pomohou nejen badatelům, ale zprostředkují virtuální návštěvu dnes již neexistujících svahilských měst ve východní Africe také široké veřejnosti.

Odborníci se v rámci projektu soustředí na vybrané geografické oblasti, zejména pak na východní a severní Afriku a oblasti Pyrenejského poloostrova. Cílem projektu je u vybraných oblastí porovnat, jakým způsobem se koloniální historie zapsala do podoby měst – jejich rozmístění staveb, uliční sítě a prostorový kontext. Pozornosti neuniknou zejména budovy a prostranství, kde se v minulosti mohli shromažďovat lidé za náboženským, obchodním či politickým účelem. Jedná se například o mešity, trhy či náměstí.

Právě nyní dokončili plzeňští vědci 3D skenování a mapování dvou zaniklých předkoloniálních měst Jumba la Mtwana a Mnarani v Keni, která pocházejí ze 14. až 15. století. „Svahilská přímořská města byla totiž velmi důležitá pro rozvoj dálkového obchodu mezi vnitrozemskou Afrikou a oblastí středního východu, Indie a Číny. Díky tomu, že velká část staveb v těchto městech byla kamenná, dochovaly se zde stojící pozůstatky zdí a různých architektonických prvků, které je možné zkoumat povrchovým průzkumem,“ jak vysvětlila Monika Baumanová z katedry blízkovýchodních studií fakulty.

Mapování a skenování prostorového uspořádání staveb umožnilo zobrazit zaniklá města ve 3D modelech jako virtuální realitu. Města tak bude možné navštívit odkudkoliv přímo z počítače. V současnosti má modely obou zaniklých měst k dispozici National Museums of Kenya, kde je tamní odborníci mohou využít pro účely památkové péče.

Do mezinárodního týmu se kromě odborníků ze ZČU zapojil také tým z katedry geomatiky z Univerzity v Kapském Městě v Jihoafrické republice.