Stavba gigafactory má kolem sebe mnoho otazníků
Jaké dopady bude mít stavba fabriky na okolní obce? A jaká bude zátěž na životní prostředí, ale i život lidí? Jak se vyřeší situace, ve které hraje roli také letiště Líně u Plzně?
Na hlavní otázky týkající se dopadu vystavění gigafactory na běžný chod lidí měl najít Plzeňský kraj. Náměstek hejtmana Pavel Čížek ovšem uvedl, že dokument s dopadovou studií nestihnou připravit včas. Zástupci obcí přitom už v květnu navrhli Plzeňskému kraji, aby nechal studii zpracovat, dále se o tomto textu mluvilo až 21. října, kdy ministerstvo průmyslu a obchodu slíbilo vypracování studie. Volkswagen má ovšem jako investor čas pro rozhodnutí o tom, kterou lokalitu si zvolí, jen do konce letošního roku.
A co letiště Líně?
Další komplikací je stávající letiště, jehož místo má továrna zaujmout. V úterý 8. listopadu se před německým velvyslanectvím v Praze sešlo několik zástupců aeroklubů a leteckých škol z letiště Líně u Plzně, aby projevili svůj nesouhlas s výstavbou továrny na výrobu baterií do elektroaut. Zástupci automobilky Volkswagen již dříve uvedli, že továrna nemůže existovat zároveň s letištěm. Na letišti je přitom trvale umístěno 70 letadel a celkově je aktivně využíváno leteckými školami, aeroklubem a parašutisty. Piloti nevidí důvod, proč by fabrika nemohla koexistovat s letištěm, proto chtějí ve svých protestech pokračovat dál. Další se uskuteční přímo na letišti v úterý 15. listopadu. Svolává jej Český svaz letectví, který k protestům vyzval nejen lokální nadšence, ale také profesionály a armádní letce.
Přečtěte si také:
Kraj podporuje talenty, vnímá jejich důležitost pro svůj rozvoj.