Sršeň asijská je aktuálně v Česku lovenou kořistí. Jak taková honba probíhá?

Sršeň asijská je aktuálně v Česku lovenou kořistí. Jak taková honba probíhá?

Invazivní druh, sršeň asijská, se poprvé tento rok začal vyskytovat v Česku. Tento druh sršně se specializuje na lov včel a mohl by tak ohrozit místní ekosystém. Po celém Česku proto dochází ke stopování a vyhledávání hnízd této sršně. Ve čtvrtek bylo jedno z nich úspěšně nalezeno a zlikvidováno v Plzni.

Podle ochránců přírody se jedná o první potvrzený nález sršně asijské v Česku. Tento druh je bohužel invazivní a mohl by ohrozit nejen výskyt včel, ale i dalšího důležitého hmyzu.

Jak lov sršně probíhá?

Ochránci přírody den před likvidací dostali zprávu o tom, že v Plzni poletují velké sršně, které se nepodobají těm našim. Podle fotografií se nakonec podezření, že se jedná o sršeň asijskou, potvrdilo. Proto ochránci neváhali a okamžitě na místo vyrazili. S hledáním hnízda pomohl jeden z odborníků na společenský hmyz, který odchytil jedince sršně, nechal ho nějakou dobu vyhladovět a po nakrmení sledoval, kam poletí.

Přečtěte si také: NOVÝ VÝBĚH PRO ŠIMPANZE V PLZEŇSKÉ ZOO

Hlavní úkol do budoucna

Ochránci se následně tímto směrem vydali a postupně se začali dobírat k místu, kde uviděli obrovské sršní hnízdo.

Nejdůležitějším úkolem je aktuálně zabránění šíření a množení tohoto druhu sršně. Po každém nálezu hnízda je tedy podstatné ho okamžitě zničit.

V Plzni se hnízdo podařilo zlikvidovat právě včas. Královny se totiž naštěstí nestihly vylíhnout, a tak nemohou založit další nové kolonie.

Přečtěte si také: KVALITNÍ SVAČINKY RYCHLE A JEDNODUŠE