Vlci

Šelmy se nejčastěji vyskytují v příhraničí. Vědci zmapovali celkem 24 vlčích teritorií

Podle provedeného výzkumu přibylo v Česku vlčích teritorií. V loňském roce se jich podařilo zmonitorovat celkem 24. Drtivá většina lokalit, ve kterých byl zaznamenaný pohyb vlků, byla v příhraničních oblastech. To platí například pro Národní park Šumava. I přes fakt, že se populace vlků každým rokem rozrůstá, ubyly počty útoků na hospodářská zvířata.

Prokázané případy výskytu vlků dokládají především fotopasti a genetické analýzy. Statistika ovšem nezahrnuje náhodný výskyt samostatných jedinců. V Česku tvoří smečky průměrně čtyři až šest vlků. Mapa teritorií dokazuje, že vlci se pohybují především v příhraničí. V 18 případech se jednalo o smečky, ve čtyřech případech šlo o vlčí pár a ve dvou o teritoriální jedince.

Nově zaznamenali smečku vlků v Orlických horách, jedno teritorium přibylo také v Českém lese. Nejčastěji se vlci dostávají do Česka z Německa a Polska. V sousedním Bavorském lese a na Šumavě vědci sledují pohyb vlků speciálními obojky. Sledovací zařízení mají na sobě aktuálně tři samice, každá se přitom pohybuje v jiném teritoriu. Smečky, vyskytující se na Šumavě, mohou podle vědců mít až 30 jedinců.

Počet útoků klesl

Dobrou zprávou je, že ačkoliv se populace vlků rozrůstá, klesl loni oproti roku 2020 počet útoků vlků na hospodářská zvířata i výše vyplacených kompenzací. V uplynulém roce bylo zaznamenáno o 48 útoků méně a celková výše náhrad se snížila o 850 tisíc korun oproti roku 2020. Preventivní opatření zafungovala a po jejich zavedení či zlepšení chovatelé nesčítají žádné škody.