Rezervace, ve které žijí divocí koně, roste
Janovský mokřad tvoří útočiště pro divoké koně. V minulém roce se tato rezervace zvětšila téměř na dvojnásobek. Plzeňský kraj navýšil její rozlohu na necelých 20 hektarů.
Vzácné druhy živočichů
Přírodní rezervace Janovský mokřad byla vyhlášena v roce 2021. Na důležitost mokřadu upozornili v roce 2020 místní ornitologové. Janovský mokřad měl být vysušen, čímž by ale zmizeli také vzácní živočichové, pro které je místo domovem. Nejvýznamnějším a nejvzácnějším z nich je jeřáb popelavý, není ale jediný. Je zde celá řada druhů ptáků, kteří sem přilétají ze severních oblastí Evropy přezimovat.
Přečtěte si také: Kam v Plzni na pořádné otužování?
„Plzeňský kraj je výborným příkladem toho, jak veřejná instituce dokáže pečovat o biologicky cenné území přírodě blízkým a zároveň finančně efektivním způsobem,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která pro nýřanskou rezervaci poskytla bezplatně zvířata, která plochy spásají.
Divocí koně
V rezervaci našli útočiště také divocí koně v menších stádech a také zpětně šlechtění pratuři. Zvířata zde spásáním trávy pomáhají pečovat o cenný biotop.
Pro turisty je vytvořen také okruh kolem lokality rezervace. Jedná se o krátkou nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Okruh je také výjimečný tím, že je zde speciální turistické značení – cedulky s leticím žlutým jeřábem.
Přečtěte si také: Krmítka pro ptáky a co do nich (ne)sypat.