Pozor na požáry v domácnosti. PO se netýká jen firem

Pozor na požáry v domácnosti. PO se netýká jen firem

V České republice řeší každý rok hasičské sbory kolem 15 až 20 tisíc nahlášených požárů. Oheň přitom způsobí škody za mnoho set milionů korun. Pomineme-li nejasné příčiny nebo úmyslné zapálení, stojí za vznikem požárů především nedbalost, podcenění nebezpečí a nevhodný způsob hašení plamene, který se dostává mimo kontrolu.

Zatímco ve firmách se tomuto snažíme předcházet tak, že povoláme do služby firmu Extéria (o které se dočtete v referencích, recenzích a zkušenostech na internetu), doma je to především o naší osobní zodpovědnosti.

Ročně hoří v několika tisících domácnostech

Domácnosti patří v případě požárů k nejpostiženějším. Ročně je zaznamenáno několik tisíc případů. Celkové škody za jeden rok pravidelně přesahují půl miliardy korun. Požáry v rodinných domech a bytech navíc vedou statistiku v počtu zraněných a bohužel také usmrcených osob. Každoročně hasičské sbory evidují několik desítek obětí požáru. Takřka ve všech případech jde o požáry domácností.

Nejčastější příčinou požáru je nedbalost. Jen kouření a neopatrné odhození nedopalku způsobí za rok na 1500 požárů. Velké riziko představuje také vadná elektroinstalace. To platí zejména pro staré a neudržované rozvody nebo neodborné zásahy do vedení či zařízení.

Hořící olej může mít skoro 4 000 °C

Nebezpečí hrozí také v kuchyni. Ročně tu vznikne několik set velkých požárů. Často při smažení nebo fritování. Právě tyto druhy požárů přitom patří k nejnebezpečnějším. Oleje a tuky totiž mohou dosahovat teploty skoro čtyř tisíc stupňů a větší požáry se proto musí hasit speciálními hasícími přístroji. Hašení vodou je v těchto případech dokonce nebezpečné. Voda se totiž při kontaktu s extrémně ohřátým olejem takřka okamžitě změní na páru, zvětší více než tisíckrát svůj objem a v podstatě exploduje. 

Mezi časté zdroje požárů patří i vadné komíny a závady na odvodech spalin. Tomu mohou zabránit kontroly, případně revize. Ty se musí provádět ze zákona, dle vyhlášky 34/2016 Sb. a to jednou až třikrát ročně, dle výkonu kotle, typu paliva a způsobu používání. V opačném případě hrozí pokuta.