Pol point: důvěrné místo pro nahlášení znásilnění

Ženy, ale i muži, kteří si prošli peklem znásilnění, mají nyní novou a intimnější šanci nahlásit tento hrůzný zločin, který na nic byl spáchán. Vznikly speciální pointy, které slouží jako důvěrné útočiště, kde se mohou o tento hrozný zážitek podělit s policí, pokud se stydí dojít na služebnu. Nahlašovat však může kdokoliv, jakékoliv protiprávní jednání, kterého byl svědkem.

Nové diskrétní místo pro hlášení protiprávního jednání

Ve městě Touškov, v plzeňském kraji (nedaleko samotné Plzně) vzniklo nové bezpečné kontaktní místo, které vzniklo jako bezpečné a diskrétní prostředí pro ohlašování protiprávního jednání. „Lidé ho mohou využít v záležitostech, kdy se sami stali obětí trestného činu a z nejrůznějších osobních důvodů je pro ně nevyhovující dostavit se na policejní služebnu. Z tohoto místa však mohou oznámit i jakékoliv protiprávní jednání, o kterém se dozvěděli či byli jeho svědkem,“ uvedla pro plzeňský Deník krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

Pol Pointy fungují již dva roky

První místa začala vznikat v roce 2020, konkrétně ve Středočeském kraji. V současnosti jich funguje více než třicet: „Jeden je plně bezobslužný, kde občan přijde, zazvoní, obsluha ho pustí. Nic nemusí spouštět a může přímo komunikovat s policistou. Druhý typ je na obecních úřadech, kde po dohodě se starosty obce máme zřízenu speciální místnost. Tomu říkáme poloobslužný, protože je jednak závislý na pracovní době úřadu a jednak je běžně vypnutý a spouští ho obsluha. Třetí úroveň je, že s námi občan může komunikovat přímo ze svého zařízení – z domova, z práce a podobně,“ uvedl pro Deník středočeský policejní ředitel Václav Kučera.

Hlavní výhody

Proč tyto pointy vůbec vznikly a jaké jsou, dle Burešové, jejich výhody? „Podání oznámení prostřednictvím Pol Pointu má pro oznamovatele své nesporné výhody, a to efektivní a rychlý kontakt s policistou, pohodlí a úsporu času. Mezi další přednosti patří technické vybavení této místnosti umožňující vzdálený kontakt s policistou, což některé oběti vzhledem k charakteristice protiprávního jednání, které na nich bylo spácháno, např. domácí násilí, znásilnění apod., upřednostní před osobní návštěvou policejní služebny,“ vysvětlila. Dodala ještě, že další výhodou je, bezpečnost daného místa pro oznamovatele a nižší administrativní zátěž pro samotné policisty.