Národní park Šumava

Na Šumavě se voda vrací zpět do krajiny

Území Národního parku Šumava se vzpamatovává ze zásahů z dob minulého století, které se snažily změnit zdejší přírodní podmínky. Některé potoky se začaly vracet z podzemních potrubí znovu na povrch. Díky projektu, zaměřenému na obnovu mokřadů, který dotuje EU, se obnova přirozených podmínek v posledních dvou letech výrazně zrychlila.

Již několik let pomáhají správci národního parku i aktivisté na Šumavě zadržovat vodu v krajině a likvidovat odvodňovací systémy. Ty měly za úkol umožnit větší hospodářské využití jedinečné přírodní oblasti.

V rámci projektu Life for Mires – Život pro mokřady, se loni po dvou sezonách revitalizace krajiny podařilo úspěšně obnovit přes 720 hektarů mokřadů, které zahrnují luční a lesní prameniště, rašelinné lesy a louky či nivy menších potoků. Vodu se do oblasti podařilo vrátit zablokováním téměř 100 kilometrů odvodňovacích kanálů a na skoro 17 kilometrech se již dříve podařilo napřímené potoky vrátit zpět do jejich přirozených koryt a tras.

Na změnách chráněného území se velkým zastoupením podíleli samotní dobrovolníci. Dnů pro rašeliniště se loni zúčastnilo 339 lidí a další akce plánují správci národního parku zorganizovat již v letošním roce v rámci Roku mokřadů.

Za poslední dva roky se díky projektu podařilo obnovit mokřady na ploše přes 700 hektarů. To je zhruba plocha mokřadů, obnovených před začátkem spuštění projektu za období dvaceti let.