Dobrovolníci pomáhají obnovit zadržování vody na Šumavě
Na Šumavě probíhá rozsáhlá dobrovolnická akce, jejímž cílem je obnovení hráze a lepší zadržování vody v krajině. Revitalizace probíhá zejména v mokřadech a rašeliništích, která byla v minulosti uměle odvodňována. Cílem programu je navrácení vody do krajiny a zlepšení podmínek pro život vzácných druhů ptáků.
Život pro mokřady
Projekt pod názvem LIFE for MIRES – život pro mokřady probíhá už několik let. Jeho hlavním cílem je podpora zadržování vody v krajině, obnova mokřadů a tím zlepšení podmínek pro život vzácných druhů. Ptáci i další vodní živočichové jsou důležitou součástí ekosystému, k jehož narušení došlo při umělém vysušování mokřadů. Na obnově řádu se podílí zejména dobrovolníci, kteří například minulou středu obnovovali hráz v oblasti Jezerní slati.
Přečtěte si také: STAŇTE SE PARTNEREM EXTÉRIA A ZBOHATNĚTE!
Dobrovolníkem se může stát každý
Celkem se má obnovit 47 rašelinišť a pramenišť a opravit stopy po bývalé těžbě a vysušování. Dobrovolníkem se může stát víceméně každý, kdo má zájem podpořit přírodní mechanismy. Při tvorbě hráze dochází k jednoduché ruční práci, která nevyžaduje specifické znalosti či dovednosti.
Přečtěte si také: Mýty o investování a jak je to doopravdy
Zadržování vody skutečně pomáhá
Taková to jednoduchá činnost má přitom zásadní vliv na budoucí fungování rašelinišť a mokřadů. Už teď odborníci hlásí, že se zde postupně díky hrázím vrací druhy, které kvůli vysušování odešly. A to nejen ze živočišné říše, ale i rostlinné.