demolice roklanské chaty

Demolice Roklanské chaty byla zakázána stavebním úřadem

Stavební úřad v Kašperských Horách zamítl žádost Správy Národního parku Šumava na demolici zchátralé a nepřístupné Roklanské chaty nedaleko Modravy. Už v roce 2019 se začalo spekulovat, že je chata napadena škůdcem, a proto bude lepší její demolice.

Park žádal o demoliční výměr na chatu v zóně s nejvyšším stupněm ochrany přírody loni. Úřad ale minulý týden vydal rozhodnutí, podle něhož park neprokázal vlastnictví objektu, uvedl Klatovský deník. Demolici plánoval park letos v létě, aby co nejméně rušila populaci tetřeva hlušce.

Chyby v katastru

Park se podle mluvčího NP Šumava Jana Dvořáka proti rozhodnutí odvolá ke krajskému úřadu. „Správa národního parku podle našeho názoru neprokázala, že je vlastníkem Roklanské chaty. Stavba není zapsaná v katastru, je tam zapsaný pouze pozemek,“ řekl vedoucí kašperskohorského stavebního úřadu Jan Eger.

Přečtěte si také: Rezervace, ve které žijí divocí koně, roste

Proti zbourání jsou i turisté

Proti zbourání chaty se postavili turisté, vznikla i petice, kterou dosud podepsalo přes pět tisíc lidí, uvedl Klatovský deník. Právě turisté jsou často problémem, protože k chatě chodí i přes to, že k ní žádná oficiální cesta nevede. V přírodní zóně by lidé měli vstupovat ovšem pouze po povolených stezkách! Doporučuje se, aby k ní lidé přistupovali pouze od července do listopadu, protože jinak by mohli vyrušit chráněného tetřeva.

Přečtěte si také: Ceny bytů a domů prudce klesají

Rekonstrukce není možná

Právě tato omezení vedou k tomu, že chata nemá být jak využívána. Dřevomorkou je navís stavba tak napadená, že v případě znovuobnovení chaty by se musela celá zbourat a postavit novostavba. Takto nákladná oprava přitom dle mluvčího NP Šumava nemá význam.

Chatu v blízkosti hranic s Německem postavilo Ředitelství státních lesů a statků ve 30. letech. Po roce 1945 ji Německo pravděpodobně vrátilo Státním lesům a od roku 1951 byla chata součástí roty Pohraniční stráže. V roce 1992 ji převzala Správa NP Šumava a používala ji k občasnému přespání výzkumníků a jako loveckou chatu.