pohovor

Jak dobře umíte vést pohovor?

Hledáte vhodné zaměstnance, kolegy, zkrátka členy svého týmu? Právě osobní pohovor má vést k odhalení toho, zda se jedná o vhodného parťáka pro vaši firmu, nebo ne. Umíte ale vést pohovor tak, aby byl příjemný pro obě strany, a zároveň jste z něj vytěžili co nejvíce informací?

Předem si stanovte, co chcete

Stejně jako u všeho, i u pohovorů je důležitá příprava. Sepište si předem vše, co od kandidáta na danou pozici potřebujete, a jaká je vaše celková představa. Potřebujete, aby byl komunikativní, organizovaný nebo aby měl jiné dovednosti? Udělejte si klidně tabulku, do které si následně během pohovoru můžete značit, co z toho daný člověk splňuje. Když budete mít jasnou představu o tom, koho potřebujete, bude se i zájemce cítit příjemněji a jistě.

Životopisy si opravdu přečtěte

Základem je dobré prostudování životopisů. Už jen z toho vyčtete, zda se daný člověk opravdu na pozici hodí. Osobní pohovor už má být další metou, na kterou byste měli být také připravení. Neptejte se zájemce zbytečně na věci, které se snadno dočtete v životopisu. Nejen, že to působí hloupě, ale je to také ztráta času.

Přečtěte si také: TEPELNÉ ČERPADLO. PRO KOHO JE VHODNÉ A OPRAVDU SE VYPLATÍ?

Buďte milí, ale asertivní

Vy jste ten, kdo obsazuje danou pozici, a je přirozené, že se bude kandidát cítit nervózně. Buďte na něj milí a vytvořte příjemné prostředí, ve kterém se bude cítit dobře. Přes to buďte asertivní a ptejte se jasně a přesně na to, co potřebujete.

A na závěr se pokuste být i neutrální. Nedávejte najevo, zda se vám daná osoba líbí nebo ne a jestli ji na pozici přijmete. Zájemce o práci by měl odcházet s příjemným pocitem, ale trochou váhání nad tím, jak to vlastně dopadne.