V Plzeňském kraji bude snad brzy opět zdravá krajina. Aneb jak se vracejí tůně do přírody.
Projekt Zdravá krajina se věnuje dvaceti oblastem, které v Plzeňském kraji potřebují zachránit. Způsoby zemědělského hospodaření totiž na těchto místech krajinu neopravitelně ničí. V rámci projektu se do oblastí vrátí tůně, které by vyřešily mnoho problémů.
Tůně jsou důležitým prvkem krajiny
Soustava tůní by nejen zpomalovala odtok vody z krajiny, ale také by do míst vrátila vzácné živočichy.
Pomezí Klatovska a Domažlicka je územím bez stálého vodního toku, takže hladina vody v tůních velmi záleží na aktuálním ročním období a množství srážek. Nové tůně by zajistily, že se voda bude více zdržovat, a tím se zpomalí odtok vody z krajiny. Kumulace vody by poté způsobila nárůst populace některých vzácných živočichů, kteří jsou velmi často oběťmi hospodářských zásahů do krajiny. Jedná se zejména o obojživelníky, ryby, ale i hmyz a ptáky.
Zdravá krajina
Právě projekt Zdravá krajina má zasaženým oblastem navrátit jejich původní ráz. Plzeňský kraj již provedl rozsáhlou analýzu, která ukázala na prvních dvacet oblastí, které jsou v úpravách na prvním místě, jsou totiž nejvíce postižené. Kvůli způsobu zemědělského hospodaření v regionu bylo mnoho oblastí nenávratně poškozeno a jejich „oprava“ tedy bude náročným úkolem. Projekt je financován dotačním programem, který zaměřuje své příspěvky na budování tůní a výsadbu stromořadí.
Přečtěte si také: Potravinové banky hlásí velký zájem.
Kromě výše zmiňovaného pomezí se proměny dočkají také povodí Radbuzy od Dobřan po České údolí, Úhlava u Bezděkova na Klatovsku nebo Zlatý potok u Přeštic.
Plzeňský kraj tento svůj záměr i celý projekt odprezentoval minulý rok, od té doby se zaměřil na zlepšení stavu krajiny a hledání návrhů na konkrétní opatření, která pomohou krajině opět najít původní podobu. Také se kraj výrazně zajímal o propagaci projektu a možnost získání podpory a dotací.