vlci v Česku

Vlci se vracejí do krajiny, v Brdech po sobě jeden zanechal škody

Vlci se vracejí do krajiny a to se ne vždy všem líbí. Jsou totiž hlavní nepřátelé chovatelů skotu i ovcí, kteří se vůči divokým zvířatům hodlají bránit. Aktuálně našel farmář v Chráněné krajinné oblasti Brdy dvě zabitá telata během několika málo dnů. Pravděpodobně šlo o útoky vlka.

Obě nalezená telata byla zadávená a měla vykousané vnitřnosti, proto se chovatel domnívá, že jde o útok divokého vlka. Farmář má dokonce snímek vlka z fotopasti, která je o pastviny, kde nalezl telata, vzdálená jen krátce.

V Beskydech jsou na tom hůř

Vlky a jejich výskytem na území Česka se již zabývá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Jedná se nejspíš o první útok svého druhu v CHKO Brdy. Podobnými obavami se ale začínají zabývat také chovatelé v jiných částech republiky, například v Beskydech, kde se znovu objevují vlci.

Přečtěte si také: Poslední ročník divadelního léta v Plzni.

Zásadní je prevence

V CHKO Brdy není trvalý výskyt vlků potvrzen, ale je zde registrováno několik případů jejich pohybu. Přirozený návrat vlků do krajiny je sice dle ochránců pozitivní zprávou, přes to u chovatelů už tato novinka není přijímána s takovým nadšením. Naopak vyvolává obavy o hospodářská zvířata. Stát se snaží chovatel aktivně podporovat, například v oblasti dobrého zabezpečení pastvin, aby se zde divoká zvířata ani nedostala. Právě takové zabezpečení dokáže zabránit mnoha budoucím problémům bez nutné likvidace vlků.

Přečtěte si také: Zdravý životní styl není Čechům rozhodně cizí.

Rychlejší odstřel problémových vlků

Ministerstvo životního prostředí se staví k problematice jasně a tvoří pohotovostní plán, který umožní jednodušší rozhodnutí o odstřelu nebezpečných vlků. Tento plán platí od 5. května. Plán se zabývá tím, že problematické vlky budou nyní posuzovat ochránci zvířat, myslivci i zástupci samospráv.

V Beskydech zabili v minulém roce vlci farmářům přes 180 zvířat, a proto tento návrh místní vítají.